Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.
+3 oy
167
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Acemi Denizci sordu
Bugün hastaneye renk körlüğü testine gittim. Ortasında sayı bulunan renkli kartlarla testi yaptı, sayıların çoğunu okuyabilsem de bazılarını tam olarak okuyamadım. Doktor, tam renk körü olmadığımı ama az da olsa belli renk pigmentinde sıkıntı yaşadığımı söyledi. Bunu tam olarak öğrenebilmem için renk körlüğü için makineler olduğunu onlara gitmem gerektiğini söyledi. Tam renk körü değilim ama az da olsa bir sıkıntım var acaba bu gemiadamı sağlık raporu almama engel olur mu?

1 cevap

+1 oy
Bilgin Denizci cevapladı
düzenledi

Yönetmelik;

 

1- Renk duyusu ölçme muayeneleri İschiara Testi ve Holmogren testi (renkli yün yumaklar) ile yapılır. Bu testlerde renkleri ayırt edemeyenler total renk körü kabul edilir. Total renk körlüğü olan kişilere; yardımcı sınıfta aşçı, berber, kamarot, bilimadamı hariç olmak üzere "Gemiadamı Sağlık Raporu" verilmez.

2- Kısmi renk körlüğü tespit edildiğinde üst test ile (Anomaloskop) muayene istenmeli ve sonuç iyi ise rapor verilmelidir.

İlgili sorular

+3 oy
1 cevap
20 Temmuz 2017 Denizcilik Genel kategorisinde furkan98 Acemi Denizci sordu
+2 oy
1 cevap
5 Mayıs 2017 Denizcilik Genel kategorisinde DuckMan Miço sordu
0 oy
1 cevap
+2 oy
1 cevap
8 Ocak Denizcilik Eğitimi kategorisinde Speedy Acemi Denizci sordu
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

962 soru

1.1k cevap

586 yorum

699 üye

7 Online
0 Uye ve 7 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 993
Dunku Ziyaretler : 2723
Tum Ziyaretciler : 1510939
...