Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+1 oy
513
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Acemi Denizci
Öncelikle herkese merhabalar, lafı fazla uzatmadan konuya gireceğim. 21 yaşında Marmara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği bölümü 2.sinif öğrencisiyim. Deniz aşkı bende çok farklı bir yer edinmiştir. Burda 2 3 kelimeyle anlatacak şeyler değil bunlar. Neyse ben normalde sözel öğrencisiyim fakat bildiğiniz üzere duim sayısaldan alıyor tekrardan üniversite sınavına hazırlanıyorum. Gerekirse 2 3 yıl paso kasacağım ama gerçekçi de olmak lazım şimdi bir sayısal temelli öğrencinin girdiği sıralamaya giremem imkanı yok o yüzden en dusukte olsa Van yüzüncü yıl üniversitesi Deniz ulaştırma işletme mühendisliği'ne gelirse gideyim diyorum. Kendimi geliştirme konusunda hiç bir sıkıntı olmaz o konuda içim rahat ama hani vardır ya bazı önyargılar, Van'dan mezun olmuş canım ne bilecek bu, hicbisey bilmiyordur cinsinden. Gider KTÜ İTÜ öğrencisi tercih ederim gibi. Okulumun popüler olmamasından dolayı ilerde gerek staj olsun gerek meslek hayatımda olsun ciddi sıkıntılar yaşar mıyım. Soracak olursanız gül gibi bölümün mesleğin var neyini begenmiyorsun. Sevemiyorum arkadaşlar sevemiyorum ne yaptıysam olmadı denizi aklımdan çıkaramadım, kaç gece sessiz sessiz ağladımi bilirim yarabbim nasip et diye.... Şimdiden hepinize teşekkür ediyorum

4 Cevap

0 oy
Miço
Acemi Denizci
İş tamamen bizde bitiyor yani peki Van'ın uygulama gemisi ya da uygulama aletleri var mıdır ?
Miço
onu okulun sitesinde bakabilirsin yada arayarak öğrenebilirsin
0 oy
Acemi Denizci
düzenledi
Genç kardeşim öncelikle selamlar

Seni iyi anladığımı bilmeni isterim. Ben de aynı şeyleri yaşadım ve hala daha yaşıyorum. Ben dördüncü sınıfım sen ise ikinci sınıfsın yani henüz her şey için erken eğer geçebiliyorsan mutlaka geç derim ancak sektörel bazda memurluk kadar rahat bir işimizin olmadığını biliyorsundur (en azından kaptanlar için yoksa işletmeciler yine rahatlar). Hiçbir şey için hiçbir zaman geç değildir. Gerek 20 gerekse 23 ve üzeri yaşlarda üniversiteye başlayan insanlar var. Mutlu olabileceğin bir alanı öneririm fakat diğer ihtimalde de canını sıkma derim en azından denedim diyebilirsin.

Ayrıca bizim bölümlerde var mı bilemiyorum ancak AÖF'ten okuyup DGS ile örgüne geçilen bölümler de bulunmakta. Onlara da göz atmanı öneririm.

Öte yandan soruna gelince sektörlerde üniversiteden ziyade tecrübe yani yetkinlik önemlidir. Sizin tecrübeleriniz yani stajlarınız vb. aktivitelerinizi ne kadar iyi yapıp CV'nize ne kadar iyi yansıtırsanız işe girme ihtimaliniz aynı derecede artacaktır. Stajlarda da üniversite farkını bu kadar çok gözettiklerini zannetmiyorum zira gördüğüm kadarıyla herkes stajını kolayca bulabiliyor.

Kolaylıklar diliyorum size.

Umarım hayallerinize ulaşırsınız.
Acemi Denizci
Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim hocam :) insaALLAH ulasabilirim hayallerime...
0 oy
Usta Denizci
Van'ın uzak yol ehliyeti verme yetkisi yok haberin olsun o okulun verdiği diploma ile denizlerarası çalışırsın sadece.
Acemi Denizci
Tamamdır hocam teşekkürler :)
0 oy
Usta Denizci
Van gibi okulları boşa tercih edip kendine yıllar kaybettirme, okulun bildiğim kadarıyla yeterliliği bile yok, mezun olunca gemiye çıkamıyorsun, yeterliliği askıya alınmış, bu demektir ki yıllarca askıda bekleyebilir, telefonla veya maille bölüm başkanına veya dekana ulaşıp konu hakkında bilgi al. Sayısalım yok diyorsan sana başka bir yol önereyim, yeterliliği olan 2 yıllık MYO'lardan birine kayıt ol, onların çoğu 3000 GRT yeterlilik veriyor, daha sonra 3000 GRT yeterliliğin olur hem 2 yıllık bölüm olduğu için şu andaki okulundan kayıt sildirmek zorunda kalmazsın, o sırada DGS (Dikey Geçiş Sınavı) çalışıp 4 yıllık fakülteyi kazanıp ehliyeti sınırsıza tamamlarsın veya 3000 GRT yeterlilik ile denize çıkıp deniz hizmeti sonrası sınavla uzakyola geçebilirsin. Sana hiçbir şey vermeyecek bir üniversiteyi nolursa olsun tercih etme.
Acemi Denizci
van gibi okullar derken hangi okullardan bahsediyorsun?
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.6k soru

2.8k cevap

1.9k yorum

179k üye

32 Online
7 Uye ve 25 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 143
Dunku Ziyaretler : 21153
Tum Ziyaretciler : 9448655
...