Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
2.8k
Denizcilik Genel kategorisinde Acemi Denizci
Ben şunları merak ediyorum gemide çalışabilmem için başka belgelere de gerk var mı almam gereken gemide çalıştığım zaman rütbem nasıl olacak ve ücret ne kadar olacak ve iş sahası ne kadar geniş yani alım oluyormu bana aranan bir belge olduğu söyleniyor doğurmudur nasıl gemilerde çalışabilirim

1 cevap

0 oy
Bilgin Denizci

Öncelikle Reo nedir onu açıklayayım;

Telsiz Elektronik Zabiti (REO) ;
GMDSS 1 inci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği (REO 1)
GMDSS 2 inci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği (REO 2)
Uluslararası Telsiz Tüzüğü - (ITU/RR) gereklerine göre yetkili makam tarafından verilmiş "GMDSS Birinci Sınıf Telsiz Elektronik Zabiti" ve "GMDSS İkinci Sınıf Telsiz Elektronik Zabiti" (REO) yeterlik belgesi olanlar, GMDSS ile donatılmış bir gemide "telsiz elektronik zabiti" olarak çalışmaya hak kazanırlar.

REO ehliyeti alabilmek için "GMDSS 1 inci sınıf Telsiz Elektronik Operatör Yeterliği sınavlarına başvurmak için GMDSS 2 nci Sınıf Telsiz Elektronik Operatörü Yeterliği ile denizde veya deniz elektroniği alanında montaj, servis ya da bakım-onarımında karada en az üç yıl süreyle ehliyetinin gerektirdiği görevleri yapmış olduğunu belgelemek" gereklidir. REO 2 sınavları için de denizde veya karada Genel Telsiz Operatörü (GOC) ehliyeti ile çalışmak gereklidir.

Ancak günümüz gemilerinde Telsiz Zabitliği ayrımı artık kalktığı için bütün zabitlerde GOC ehliyeti bulunması durumu zorunlu olmuş, bu nedenle telsiz zabitlerine ihtiyaç kalmamıştır. Eski telsiz zabitlerinin ehliyetleri de sınırlı vardiya zabiti olarak değiştirilmiştir.

Yeni düzenlemeler ile gemide Elektronik Zabiti ve Gemi Elektroniği - Haberleşme Zabiti olarak çalışmaktadır. Ancak Haberleşme Zabiti kadrosu yukarıda belirttiğim gibi Zabitlerdeki GOC ehliyeti nedeniyle gemilerde tercih edilmemektedir.
Elektronik Zabiti; Meslek yüksekokulu elektronik bölümü veya yüksekokul ya da elektronik mühendisliği/mühendislik fakültesi elektronik mühendisliği bölümü mezunu olan kişilere “Elektronik Zabiti” yeterliği verilir.

Usta Denizci
GOC ehliyetinin olması REO-2 sınavı için yeterli midir?
Bilgin Denizci
Yeterlidir, ancak Reo olup olmaması çok aranılan bir şey değil. Hatta hiçbir önemi yok, çünkü karada servis bakım maliyeti ucuz ve armatörler bunu tercih ediyor.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.7k soru

2.9k cevap

1.9k yorum

58.4k üye

26 Online
0 Uye ve 26 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 368
Dunku Ziyaretler : 6829
Tum Ziyaretciler : 12799904
...