Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
540
Denizcilik Genel kategorisinde Miço
Bulgaristanda eğitim alıp oradan cüzdan alınca bu cüzdanı nasıl türk gemi adamı cüzdanına döndürürüz? Bu süreç nasıl ilerler?

1 cevap

0 oy
Bilgin Denizci

Gemiadamları yönetmeliği madde 46

Yabancı ülke idarelerinden alınmış gemiadamları belgelerinin denklikleri

MADDE 46 – (1) Türk vatandaşı veya yabancı uyruklu olup yabancı ülke idarelerinden alınmış yeterlik belgelerine sahip olan gemiadamlarının yeterlikleri;

a) Yeterlik alınan ülkenin, IMO’nun yayınladığı Sözleşme kurallarına tam uyum sağlayan ülkeler listesinde olması,

b) Yeterlik alınan ülke ile Sözleşmenin 1/10 kuralı uyarınca belgelerin tanınmasına ilişkin ikili anlaşma ya da protokol yapılmış olması,

c) Söz konusu yeterlik belgesinin, Sözleşmenin, 1/2 ve 1/9 kuralları ile Kod Bölümünün A-1/2 Kısmı uyarınca düzenlenmesi, ayrıca deniz hizmeti, eğitim-öğretim ve yeterlik ile ilgili kalite standartlarına uygun olması,

ç) Yabancı ülkeden alınan yeterlik belgesine esas eğitim ve belgelendirmenin doğrulanması, şartları göz önüne alınarak, Sözleşmenin 1/10 Kural ve Kod Bölümünün A-1/10 kısmına göre İdare tarafından uygun görülmesi halinde İdare tarafından onaylanır.

(2) Bu madde kapsamında yabancı ülke idareleri tarafından Sözleşmenin II/1, II/2, II/3, III/1, III/2, III/3, III/6, IV/2 ve VII/2 kurallarına göre verilen gemiadamı yeterlik belgeleri ile Sözleşmenin V/1-1 ve V/1-2 kurallarına göre kaptan ve zabitan sınıfı gemiadamlarına verilen gemiadamı uzmanlık belgeleri İdare tarafından doğrulanmak koşuluyla onaylanabilir.

(3) Yüksek Öğretim Kurulundan denklik belgesi almış olsa bile yabancı bir idareden alınmış bir yeterlik belgesi Türk gemiadamı belgesine dönüştürülemez, yurt dışında gördüğü eğitime istinaden Türk gemiadamı belgesi düzenlenmez.

İlgili sorular

+2 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
0 oy
1 cevap
20 Ekim 2021 Denizcilik Genel kategorisinde Hamza889 Acemi Denizci sordu
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.6k soru

2.8k cevap

1.9k yorum

249k üye

37 Online
10 Uye ve 27 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 8257
Dunku Ziyaretler : 23460
Tum Ziyaretciler : 10517828
...