Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+1 oy
21.5k
Denizcilik Genel kategorisinde Acemi Denizci
Merhabalar.
İnternette meslek araştırması yaparken 2.000$ lardan yolcu gemileri için 50.000$ dolara kadar rakamlar gördüm. Bu işin aslı nedir? 4. 3. 2. 1. Uzakyol Kaptanların gelirleri ortalama ne kadardır? 50.000$ alan da var mıdır bu meslekte merak ediyorum.
Teşekkürler

1 cevap

+2 oy
Bilgin Denizci

Zabit iken TL veya $ olarak maaş alabilirsiniz. Yabancı bayraklı gemiler SSK ödemediği için biraz daha fazla maaş verirler.  
Ancak değer mi değmez mi konusundaki görüşümü sorarsanız, TC yani Türk bayrağı altında çalışmanız. Çünkü Allah korusun gemide bir kaza geçirdiğinizde hangi şirket veya özel sigorta size ömür boyu destek olur? Ayrıca maaş alamaz iseniz Türk bayrakta başvuracağınız mahkeme açabileceğiniz size destek olacak kurumlar var. Yani kısacası Devlet var arkanızda. 

Yabancı bayrağın tercih sebebi ise bedelli askerlik. Çünkü yabancı bayrakta çalışan kişiler askerliklerini epey bir süre tecil edebiliyorlar ve bedelli askerlikten yararlanabiliyorlar. Ancak yılın çoğu bölümünü gemide geçirmek zorunda kalabilirsiniz. 

Maaşların değişiklik göstermesinin nedeni Risk Faktörü ve çalışma zorluğu 

Şu an için  

Kimyasal Tanker > Petrol Tankeri > Konteyner > Genel Kargo - Dökme Yük > RoRo şeklinde sıralayabiliriz. Yani en fazla kimyasal tankerde maaş alırsınız. 
Kişisel görüşüm, mesleğe başladıktan beri devasa 300m lik dökme yük gemilerinde , genel kargo ,konteyner ve roro'da çalıştım/staj yaptım. Tanker ve kimyasal tankeri hiç tercih etmedim. Bunlardan en önemli nedeni sağlığımı tehlikeye atmamak. Çünkü alacağım para ne kadar fazla olursa olsun bir kaza durumunda bana asla sağlığımı ve kaybettiklerimi geri getirmeyecek idi.Hepsi riskli ancak ileride çıkabilecek hastalıklar,rahatsızlıklar tankerde çalışanlarda daha fazla olduğu yönünde. Tekrar belirtiyorum kişisel görüşümdür. 

Yolcu gemisi ise şu anda Türk ehliyeti ile hayal. Bunu da ilerleyen bölümde açıklayacağım. 

Neyse bekletmeyelim 

3. - 4. Kaptan maaşları 2750TL - 4500 TL ya da 2500$ - 3250$ aralığında 
2. Kaptan maaşları 5000TL - 7500 TL ya da 3000$ - 5000$ aralığında 
Kaptan maaşları 6000TL - 9000TL ya da 4500$ - 8500$ aralığında 

(Maaşlar genel ortalama olarak verilmiştir. Şirket maaş skalaları veya tatil maaşları hesaba katılmamıştır) 

 

Acemi Denizci
Öncelikle ayrıntılı cevabınız için teşekkür ederim. Fakat Tl-$ karşılaştırmanızı tam anlayamadım. Misal: 3.-4. Kaptan maaşları bakımından "TL" üst sınırı 4500TL olarak belirtmişsiniz. Fakat Dolar bazında Alt sınırı ise 2500$ yani Türk Lirasınla 6.600 küsür bir rakama denk geliyor. Yani TL'nin üst sınırı Doların alt sınırından daha düşük. Bu konuda bir tutarlılık olması gerekmez miydi?

Teşekkürler.
Bilgin Denizci
Bu konuyu şöyle düşünürseniz anlamanız daha kolay olacaktır.

Küçük tonajlı gemide TL ile ödeme yapan bir firma ile büyük tonajlı gemide Dolar olarak ödeme yapan bir firma. Yani küçük gemisi olan A firması ile büyük gemisi olan B firması gibi.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.7k soru

2.9k cevap

1.9k yorum

58.4k üye

14 Online
0 Uye ve 14 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 3113
Dunku Ziyaretler : 10332
Tum Ziyaretciler : 12843197
...