Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+1 oy
1k
Denizcilik Genel kategorisinde Bilgin Denizci
yeniden gösterildi
merhaba kaptan vlog, elektrik zabitleri ne iş yapar genelde ampulcü olduklarını duydum  doğrumudur?

1 cevap

+1 oy
Bilgin Denizci

Gemi elektriği denildiği zaman anlatılmak istenen gemilerde bulunan makine ve sistemlerden anlayan elektrikçi ve gemi çalışma şartlarında sorunsuz çalışabilen (denizci) kişi demektir. Yoksa gemideki elektrik karadaki elektrikten pek te farklı değildir. Elektrik elektriktir. Dünyanın her noktasında aynı fizik kanunları geçerlidir.

Belki küçük bir fark gemide toprak hattı bulunmaz. Bu sebepten 220 V, 110 V prizlerde 1 faz 1 toprak yerine ikisinde de faz bulunur. 220 V için her iki fazda da 110V vardır ve iki faz farkından 220V elde edilir. 110V içinde her iki fazda 55V bulunur.

   Ama gemi elektriğinden kast edilen bu değildir. Gemi elektriği lafı gemi makine ve sistemlerinin tanımasını ve bu sistemlerin işletme ve tamir edilmesini bilmeyi kapsar. Gemi kendi elektriğini kendi üretir. Her gemide en az 3 adet generatör bulunur. Bunların dağıtım panoları bulunur. Gemi elektriği hem üreten hem de kullanan küçük bir dünyadır. Makineleri vardır, motorları vardır, elektronik kartları vardır, alarm ve safety sistemleri vardır.

(Alıntıdır: gemielektrigi.wordpress.com)

Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2k soru

2.1k cevap

1.4k yorum

2.7k üye

13 Online
0 Uye ve 13 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 2389
Dunku Ziyaretler : 5798
Tum Ziyaretciler : 4706664
...