Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+8 oy
73.7k
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Bilgin Denizci
Denizcilik Fakültesi'nden Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği Bölümünden mezun olunca Uzakyol Kaptan olarak mı mezun olacağım?

1 cevap

+7 oy
Bilgin Denizci
seçti
 
En İyi Cevap

Okulunuzdan mezun olunca KAPTAN olarak mezun olmayacaksınız cool Güverte Stajyeri olarak mezun olacaksınız (Ya da 4. sınıf şubat tatilinde eğer 12 ay zorunlu stajınızı tamamladıysanız Bakanlık tarafından yapılacak GOSS yeterlilik değerlendirme sınavında tüm sınavlarınızı geçer iseniz Uzakyol Vardiya Zabiti olarak)

Güverte stajyeri(12 ay hizmet- gemide) => SINAV yes=> Uzakyol Vardiya Zabiti (2.Zabit - 3.-4.Kaptan) (36 ay gemide hizmet) => SINAV yes=> Uzakyol 1. Zabit (2. Kaptan) (36 ay gemide hizmet) => SINAV yes=> Uzakyol Kaptan

Sınavlarda belirli dersler var bu dersler icin internet uzerinden istediginiz gunlere randevu alarak (sınav bilgisayar ortaminda yapilmakta GOSS- Gemiadamı Online Sınav Sistemi) sinava girersiniz. Basarisiz oldugunuz dersler var ise 30 gun sonra yeniden sınav harcı ödeyerek girebilirsiniz. Toplamda bir dersten 6 defaya kadar hakkiniz var. Eger bu sinavlarda basarili olamazsaniz yeniden en bastan tüm derslerden girersiniz.

Sonuc olarak bir daha hizmet yapmaya gerek yok. Ancak hem sınava giris harci hemde bu surede calisamamak ciddi maddi zorluk getirebilir. Uzakyol Vardiya Zabitligi icin 7 dersten sinava girilmekte

-Seyir (navigasyon)
-Gemicilik
-Gemi stabilitesi - gemi inşa
-Denizcilik İngilizcesi
-Deniz Hukuku ve Uluslararası sözleşmeler
-Denizde Haberlesme
-Vardiya Standartları

Sinav hakkinda daha fazla bilgi icin google'da "Goss Sınav Konuları" gibi arama yapabilirsiniz.

Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

3.0k soru

3.2k cevap

2.2k yorum

5.2k üye

10 Online
0 Uye ve 10 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 82
Dunku Ziyaretler : 6779
Tum Ziyaretciler : 17409614
...