Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
421
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Acemi Denizci
Bu yıl bölümümü değiştirip duim e geçmek istiyorum daha önce de konuşmuştuk.Bazı kişiler gemide sürekli uyuşturucu madde ve alkol tüketildiğini söyledi,bu ne kadar doğru ? Ayrıca okulların ne farkı var birbirinden ? Sanırım birkaç yıl öncesine kadar Yök Piri Reisin diplomasını saymıyordu.Limanlar arası en fazla kaç gün sürüyor.Soracağım çok soru var.Benim için önemli bir geçiş yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

1 cevap

0 oy
Bilgin Denizci
Gemide uyuşturucu madde kullanıldığını söyleyen kimselerin sektörle yakından uzaktan alakası olmadığını söyleyebilirim. Ya da kurgu olan "Gemide" filminden çok etkilenmiş belli ki...

Gemide çalışan bir insan düzenli olarak 2 senede bir kapsamlı sağlık muayenesinden geçmesi zorunludur. Bu sağlık muayenesinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar, diğer tanılar tesbit edilip gemide çalışıp çalışamayacağına dair rapor verilir. Uyuşturucu madde kullanımı çok ağır cezaların olduğu hatta bazı gidilen ülkelerde idama varan cezaların olduğu birşeydir. Çoğu ülkelerde narkotik köpekler ile kamarandaki yatağa ve geminin havalandırmasına kadar aranılıyor.

İçki tüketimi, yabancı firmaların gemileri de dahil olmak üzere çoğu gemide limitli tüketim bazılarında ise şirket prosedürü ile yasaktır.

Okulların eğitim izni ve denetlemesi Bakanlık tarafından yapılmaktadır.

http://www.denizcisorucevap.com/2/universitelerin-yeterlilikleri-tarafindan-yetkilendirilirler

 

Piri Reis birkaç sene öncesine kadar özel denizcilik kursu idi Tüdev olarak, haliyle yüksekokul/fakülte statüsü olmadığı için ehliyet vermemekteydi.

Limanlar arası geminin seferine göre değişir mesela ben bir kontratta Brezilya-Çin çalışıyordum her sefer 35 gün kadar sürmekteydi
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.1k soru

2.2k cevap

1.5k yorum

2.8k üye

22 Online
1 Uye ve 21 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 2356
Dunku Ziyaretler : 5977
Tum Ziyaretciler : 4948532
...