Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

+1 oy
3.3k
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Miço
Ben piri reis universitesi gmim ni %100 burslu kazanabiliyorum yanliz benim merak ettigim birsey var burs kesilmesi felan nasil oluyor okulda sene kalinca mi yada herhangibir ucret talep edebiliyorlarmi benden bana yardim edebilecek biri varsa cokk tesekkur ederim bide kisaca piri reis universitesi hakkinda bilgi verirmisiniz yer tuzlada oldugu icin barınma (yurt varmi varsa ucretlimi ne kadar) birde hazirlikta felan nasil oluyo crvabiniz icin simdiden tesekkur ederim

2 Cevap

+1 oy
Bilgin Denizci
seçti
 
En İyi Cevap
Böyle bir bilgi var;

Lisans öğreniminin 4. yarıyılı sonunda başlayarak her
akademik yıl sonunda yapılan değerlendirme sonucunda, Genel Not Ortalamasını (GNO) 1.80'nin altına düşüren öğrencinin bursu kesilir. Bursu kesilen öğrenci daha sonraki yarıyıllarda GNO'sunu 1.80'ın üzerine çıkarırsa bursu takip eden yarıyıl başından itibaren tekrar bağlanır. Öğrenci birden fazla burs kapsamına girerse sadece birinden ve en yüksek olanından yararlanır.
+1 oy
Miço
Selam ben Piri Reis'de değilim fakat genel olarak üniversitelerde yök tarafından verilen bursun (sınavda kazandığın burs) akademik başarısızlık, disiplin cezası veya başka bir eğitim programına geçiş yapılması halinde kesilir. Akademik başarısızlıktan kasıt sanıyorum üst üste bir kaç kere sınıfta kalmak ve not ortalamasının 4 üzerinden 2 veya 1.5 altına düşmesi. Ama bir dönemde 1-2 tane F getirdin diye bursun kesilmez. 2. - 3. dönem aynı şekilde devam edersen kesilir.

Okulun yurt olanaklarını bilmiyorum ama hazırlık genelde her okulda birer dönemlik 3 kurdan oluşur. C --> B --> A şeklinde, A en üst kur. Okulun yapacağı ingilizce sınavında aldığın puana göre bu kurlardan birine girersin veya komple atlarsın hazırlığı. Eğer sınavda yeterli başarı elde edemezsen C kurundan başlaman gerekebilir. Bu da 3 dönem yani 1.5 yıl hazırlık okumanı gerektirir. Ama eğer C'yi ve B'yi ilk girdiğin sene okuyup geçersen, A'yı yaz okulunda alabilrsin. Bu şekilde 1.5 yıl yerine 1 yılda bitirmiş olursun.

2 yıl sonunda hazırlığı geçemezsen okulla ilişiğin kesilir, atılırsın.

Bunlar tabi Piri Reis için değişebilir. Bilmiyorum belki özel koşulları vardır. Bunları sana genel bilgi olması açısından anlattım. Ama dediğim gibi genelde tüm üniversitelerde üç aşağı beş yukarı anlattığım gibidir.
Miço
Cok tesekkur ederim peki sizce gmim icin YTÜ mu piri reis mi yoksa dokuz eylul mu terxih etmeliyim
Miço
Bu konularla çok içli dışlı değilim ama duyduğum/internette gördüğüm kadarıyla göre okul konusunda İTÜ/Dokuz Eylül ve diğerleri gibi bir durum var. Buralardan mezun olanlar kendilerini baya bir ayrıcalıklı görüyor anladığım kadarıyla. Tabi piyasada bu durum nasıldır, ne gibi ayrıcalıkları vardır pek bir fikrim yok. Sanıyorum staj ve ilk bikaç kontratta kolaylık olabilir ama ondan sonra kimse nerede okuduğuna falan bakmaz, tecrübe/yeterlilik önemlidir okuldan çok. En azından karada işler böyle yürüyor, denizde de böyle olduğunu düşünüyorum :)
  
Ben de bu sene tercih yapıcam, Piri Reis güverte istiyorum.
Miço
İns yerlesirsin piri reis guverteye
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.7k soru

2.9k cevap

1.9k yorum

58.4k üye

13 Online
0 Uye ve 13 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 832
Dunku Ziyaretler : 6829
Tum Ziyaretciler : 12800368
...