Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
504
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Acemi Denizci
Merhabalar iyi bayramlar diliyorum.

Bu sene tercihlerimi Duimden yana yaptım. Araştırmalarımda bu dalda en iyi ülkenin Norveç olduğunu duydum bu doğru mudur? Eğitim araştırması yaptığımda okumak istediğiniz bölümün ülkenizde bir yılını okumuş olmanızı istiyorlar. Norveçe başvurmayı düşünüyorum. Kabul edilmem durumunda vatandaşları olmamama rağmen ehliyetlerini alabilir miyim? Ayrıca Türk olmam iş bulmamda sıkıntı yaratır mı?(her ne kadar uzun sarışın beyaz tenli olsamda.) Ve orda tutturamazsam ve ülkeme dönersem burda iş bulmam sorun olur mu?

Onun dışında Finlandiya ve İsveçte de deniyeceğim şansımı Norveç olmazsa. Oralarda piyasanın durumu nedir şartlar nasıldır bir bilginiz var mı?

Teşekkürler.

1 cevap

+2 oy
Bilgin Denizci
Yurt dışında okuyarak vatandaş olmadan oranın ehliyetini direkt almanız mümkün değildir. Sadece tanınmışlık -eşdeğer ehliyet (endorsement) verirler.

Ancak okul Yök tarafından tanınmıyorsa ve eşdeğerliliği yok ise Türk ehliyeti de alamazsınız. Yani eğitim için okursunuz ama ehliyet alma imkanı olmaz.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.6k soru

2.8k cevap

1.9k yorum

58.4k üye

11 Online
0 Uye ve 11 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 3367
Dunku Ziyaretler : 8090
Tum Ziyaretciler : 12433361
...