Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
797
Denizcilik Genel kategorisinde Acemi Denizci
Ben lise 3. sınıf anadolu lisesi öğrencisiyim derslerim iyi ama nasıl bir meslek istediğimden tam emin değilim ben meslek seçerken biraz rahatlık arıyorum yani çok da olmasa biraz,

-deniz kaptanı olsam en ağır işim ne olur ve uykusuzluk vs o kadar ağır mı çalışılıyor

-üniversitede çok katı bir disiplin sistemimi oluyor askeriye gibi mi ?

- İş imkanları nasıl oluyor ?

-Maaş da önemli tabi ortalama 3-4 kaptanların maaşları ?

- Tehlikeleri çok mu fazla yani deniz, fırtına ?

-Eğlenceli yanlarıda oluyor mu ?

-Kısa yol mesafelerde mesela nerden nereye gidip ne kadar ücret alıyorsunuz ?

Sorduğum bütün sorulara cevap verirseniz çok sevinirim gerçekten çok önemli önceki yazılarınızı vs okudum ama şuan tekrar görmek istiyorum teşekkür ederim

1 cevap

0 oy
Bilgin Denizci
- Gemi Kaptanları'nın çalışma saatleri yorucu ve yoğun geçmektedir. Sefer bölgesine ve tipine göre gemilerde gerekirse 20-22 saat ayakta kalmak gerekebiliyor.

- İTÜ'de öğrenciler arasında hiyerarşi biraz daha sıkı ancak diğer okullarda da disiplin mevcut. Zaten böyle de olmalı, gemi ve deniz hata kabul etmez. O yüzden meslek disiplin gerektirmektedir.

- İş imkanları şu an var ancak 5 sene sonrası için ne olacağını söylemek zor. Her sene artan okullar ve zabitanlar ile doyum noktasına ulaştı sayılır.

- Tehlikesi var, fırtına ve denizde kötü hava şartları oluyor. Tek tehlikesi de bu değil. Taşınan yükten dolayı olan tehlikeler, diğer gemilerle çatışma gibi tehlikeleri de var.

- Eğlenceli yanları da oluyor, ancak bu çalışılan kadroya bağlı. Tabi çoğu gemide kafa insanlarla denk gelmek olası.

- Kısa yol yada uzak yol diye bir tanımlama yok, minibüs seferi değil bu :) Geminin sefer bölgesine göre değişir, Türkiye uğraksız uzakdoğu veya Afrika, Amerika'da çalışan gemilerin kontrat süreleri biraz daha uzun ve maaşları birkaç yüz dolar daha fazladır.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2k soru

2.1k cevap

1.4k yorum

2.7k üye

7 Online
0 Uye ve 7 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 2689
Dunku Ziyaretler : 5798
Tum Ziyaretciler : 4706964
...