Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
552
Denizcilik Genel kategorisinde Acemi Denizci
Merhaba,

Harita teknikeriyim. Kariyerime denizcilik üzerine devam etmek gibi bir düşüncelerim vardı ta ki sizi izliyip denizcilik mesleğinin ne kadar da zor olduğunu görene kadar açıkcası hala kafamda sorular var özellikle eleman yetiştirme kurslarından gelen mail ve talepler oluyor ya da sağ da sol da reklamlar vs. Ben mesleğimi gemi de nasıl şekillendirebilirim açıkcası onu merak ediyorum. Bir firmanın insan kaynaklarıyla görüşmem de güverte ve makine 1600 TL kurs ücretimiz var kurs bitiminde 2000 USD maaş ile başlıyorsunuz dediler bende harita teknikeri olduğumu gemi de rota çizimi üzerine özellikle böyle bir kadro olup olmadığını sorduğum da onun eğitimi farkli 45 gün 3000 TL kurs ücretimiz var kurs bitiminde 2000 USD ile gemici ünvanıyla başlıyacaksınız 1 sene sonra usta gemici 2.yılın sonunda Güverte Lostromosu olacağımı sonra ki yılda ise kaptanlık sınavına hak kazanacağımı söyledi iyice kafam karıştı sizden yardım bekliyorum efendim.Bu arada youtube kanalınızı ilgiyle ve beğenerek izliyorum sizi bu çalışmalarınızdan dolayı ayrıca tebrik ediyorum.Şimdiden teşekkürler.

1 cevap

0 oy
Bilgin Denizci
Merhaba,

Öncelikle güzel düşünceleriniz için teşekkürler.

Gemide gemici (tayfa) sınıfı ile zabitan sınıfının işleri tamamen ayrıdır. Tayfa sınıfı bedenen çalışır. Mezun olunan kurslar sadece tayfa sınıfına yöneliktir. Gemicilerin, Usta gemicilerin ve Güverte Lostromosu (reis) harita çizimi ve rota planlaması gibi işleri yoktur. Bu işler geminin İkinci Zabiti (3. Kpt) aittir.

Tayfa sınıfı genel olarak bakım tutum (boya, yıkama) gibi işlerle uğraşmaktadır. Bu tip kurslar %90 oranında para kazanma amaçlı yanıltıcı bilgi vermekteler. Şu anda Türkiye'nin önde gelen dökme yük firması bile zabitan maaşlarını 1900usd civarına çekmişken maaşların tayfa sınıfında 2000usd olabileceğini söylemek hayalden ötedir. Bir nevi rüya simsarlığı yapmaktalar.

Zabitan olabilmenin şartı , yüksekokul veya fakülte okumaktır.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2.7k soru

2.9k cevap

2.0k yorum

58.1k üye

11 Online
0 Uye ve 11 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 4538
Dunku Ziyaretler : 15237
Tum Ziyaretciler : 13642139
...