Denizci Soru & Cevap (www.denizcisorucevap.com) Sitesine Hoş Geldiniz! Hemen üye olup paylaşıma başlayabilirsiniz.

0 oy
1k
Denizcilik Eğitimi kategorisinde Acemi Denizci
Merhabalar.

Denizcilik lisesinden bu sene mezun oldum. Bana Ukrayna'daki Odessa'da Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi çok tavsiye edilmişti. Arkadaşlarla oraya gitmeyi düşünüyoruz. Öte yandan diğer sınıf arkadaşlarımdan kimisi iki yıllık bölüm okuyup DGS deneyecek, kimisi seneye tekrar sınava girip 4 yıllık bölüm kazanmayı deneyecekler.

Hedefim yolcu kaptanı olabilmek. İş olanakları ve kariyer açısından hangisi hangi açılardan kolaylık sağlar ? Hangisini tercih etmeliyim ?

Teşekkürler.

1 cevap

+1 oy
Bilgin Denizci
İki yıllık Meslek Yüksek okulları yapılan düzenlemelerle ara sınıf eleman - Koster (kıyısal sefer yapan gemiler) için zabitan yetiştirmeye devam etmektedir. MYO'larda eski dönemlerde Uzakyol Zabiti ehliyeti alınabilecek yeterlilik eğitimi verirken şu anda Sınırlı Vardiya Zabitliği yeterliliği eğitimi verilmektedir. İntibak eğitimi yani ehliyet yükseltimi epey zorlu olmuştur, hizmetin yanı sıra birçok sınav, kurs ve dil sınavları gerektirmektedir.

Ukrayna'da eğitim için gitmeden önce denklik konusunu araştırmanız faydalı olacaktır. YÖK bilgi hattı ve websitesinden gerekli bilgiyi edinebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile denkliği olmayan okullardan mezunlar Bakanlığın açtığı Zabitan sınavlarına katılamamaktadır.

Yolcu gemisi kaptanlığı şu an için hayaldir. Herkesin gönlünde cruise gemilerinde kaptanlık yada zabitlik yatmakta ancak Türk zabitan alımı yapılmamaktadır.
Hoş geldiniz, denizcisorucevap.com Sitemizde Denizcilik ve Denizcilik Eğitimi konularında sorularınıza yanıt bulacaksınız.

2k soru

2.1k cevap

1.4k yorum

2.7k üye

14 Online
0 Uye ve 14 Ziyaretci
Bugunku Ziyaretler : 2515
Dunku Ziyaretler : 5798
Tum Ziyaretciler : 4706790
...